Pomóż swojemu dziecku zachować bezpieczeństwo w internecie dzięki eksperckiej pomocy z obszaru cyberprzemocy, współczesnych technik obróbki obrazu, gier komputerowych, wirtualnej rzeczywistości i nękania w Internecie.

Wraz z rozpoczęciem nauki rodzice dbają o bezpieczeństwo, kupując polisy NNW Szkolne

CUK Ubezpieczenia wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i Stowarzyszaniem Gildia Superbohaterów przygotował Niezbędnik Świadomego Rodzica 2.0. Zaproszeni do współpracy eksperci podzielili się bezcenną wiedzą, która wzmocni bezpieczeństwo Twojego dziecka w następujących obszarach:

Nękanie i stalking

Ekspertka dr hab. Dorota Siemieniecka – prof. UMK w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odpowiada o tym, jak postępować w przypadku nękania oraz opowiada o rodzajach cyberprzemocy. Dzięki przygotowanym poradom, zadbasz o bezpieczeństwo kontaktów Twojego dziecka w sieci i dowiesz się, jak uchronić je przed agresywnymi zachowaniami w przestrzeni realnej i online.

pobierz niezbędnik w formie pdf

Aktywność fizyczna i dieta

W module aktywność fizyczna i dieta Katarzyna Matella podpowiada o tym, jak zadbać o rozwój fizyczny i dobrze dobraną dietę dla dziecka. Dzięki przygotowanym poradom zadbasz o bezpieczny rozwój dziecka i dowiesz się, jak uchronić je przed jedną z najgroźniejszych chorób XXI w. jaką jest otyłość.

pobierz niezbędnik w formie pdf

Ruch to najważniejsza potrzeba Twojego dziecka

W tym odcinku znajdziesz informacje na temat zalet aktywności fizycznej. To dzięki ruchowi młody człowiek może naturalnie „rozładować” nadmiar bodźców, które każdego dnia go bombardują. Potrzeba ruchu u dziecka jest tak duża, że musi ono ją niemal nieustannie realizować w sposób bardzo spontaniczny. Dla tego małego, dynamicznie rozwijającego się organizmu absolutne minimum to jedna do dwóch godziny ruchu – informuje ekspertka.

Co powinno pić moje dziecko

Z tego odcinka dowiesz się, że prawidłowe nawodnienie dziecka to baza dla jego aktywności ruchowej oraz umysłowej. Dziecko nie musi o tym pamiętać, ale rodzic już tak. Naukę picia wody powinniśmy rozpoczynać już od momentu, gdy rozszerzamy jadłospis dziecka, w którym dotąd królowało mleko. Dziecko powinno mieć pod ręką cały czas butelkę wody, po którą może sięgnąć bez alarmowania tej potrzeby.

Dlaczego cukier nie krzepi Twojego dziecka?

Z tego odcinka dowiesz się, że żaden organizm, a szczególnie małego człowieka, nie będzie w stanie metabolizować zbyt dużej ilości cukru. Mamy tylko jeden hormon, który obniża jego poziom - insulinę. Dlaczego? Ponieważ, przez tysiąclecia nie występował problem nadmiaru cukru w diecie. Jeszcze kilka dekad temu taka ilość słodkiego składnika w produktach była nie do pomyślenia – zwraca uwagę ekspertka.

Zdrowe nawyki żywieniowe twojego dziecka

Wideo poświęcone jest zasadom zdrowego żywienia. Z tego odcinka dowiesz się, regularne posiłki w ciągu dnia zapobiegają niepotrzebnym wahaniom poziomu cukru. To właśnie te wahania, będące efektem braku systematyczności w spożywaniu posiłków powodują, że dziecko po chwilowej zwyżce energetycznej odczuwa nagły spadek i senność. Jeżeli młoda osoba ma mieć siłę na naukę i zabawę, to potrzebuje wypracowanego harmonogramu spożywania posiłków, najlepiej od czterech do pięciu dziennie bez niepotrzebnych, kalorycznych przekąsek pomiędzy nimi.

Jak edukować dziadków i otoczenie, żeby dbali o zdrowie dzieci

Wideo poświęcone jest zasadom wypracowania zdrowego modelu współpracy między rodzicami a dziadkami w kwestii żywienia najmłodszych. Dziadkowie to prawdziwy diament! Jednak w kwestii żywienia nie zapominaj, że dziecko potrzebuje jasnych, przewidywalnych reguł, stałych schematów, które ustalają rodzice. Dlatego czasem nie bójmy się tego diamentu delikatnie oszlifować. Jak to zrobić – podpowiada nasza ekspertka.

Cyberbezpieczeństwo

W module cyberbezpieczeństwo dr Piotr Majewski przybliża bezcenną wiedzę, dzięki której dowiesz się, jak uniknąć zagrożeń płynących z aktywności Twojego dziecka w sieci. Ten moduł to odpowiedź na aktualne zagrożenia takie jak hejt, fake news, bezprawne wykorzystanie wizerunku czy cyfrowe finanse.  

pobierz niezbędnik w formie pdf

(Anty) Social Media

Człowiek jest istotą społeczną i do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje innych. Psychologowie zauważyli, że warunkiem szczęścia w życiu są bogate i prawidłowe relacje międzyludzkie. Postęp i technologia sprawiły, że możemy mieć setki, a nawet tysiące znajomych. Nie sposób być dziś cyfrowo wykluczonym, szczególnie gdy jest się młodym człowiekiem, który od urodzenia ma kontakt z technologią. Pytanie czy tego typu wirtualne relacje przynoszą takie same korzyści, jak te w realu? O tym opowiada nasz ekspert w odcinku poświęconym social mediom.

Zdjęcia na zawsze

Z tego odcinka dowiesz się, jak zadbać o ochronę wizerunku dziecka w sieci. Dzieci dostają telefony w coraz młodszym wieku, często o wiele za wcześnie, gdy jeszcze nie rozumieją jakie zagrożenia może nieść zbyt wczesne wkroczenie do cyfrowego świata. Ekspert zwraca uwagę na kwestię uwieczniania innych osób. Twoje dziecko powinno wiedzieć, że wymaga to ich zgody. Nikt nie powinien również fotografować Twojego dziecka i wykorzystywać jego wizerunku.

Cyberzagrożenia

Mobilne urządzenia stały się centrami życia zawodowego i osobistego. Miej świadomość, że dzieci będą jeszcze bardziej związane ze światem wirtualnym, a dziś jeszcze nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, dokąd postęp techniczny zaprowadzi nas za kilka lat. Warto nauczyć dzieci czym jest cyberbezpieczeństwo i jak unikać zagrożeń. Ekspert radzi, żeby nie tylko rozmawiać z dzieckiem o niebezpieczeństwach, ale regularnie kontrolować zawartość jego telefonu i obecnych tam aplikacji.

Fake news

Fake newsy rozprzestrzeniają się błyskawicznie, głównie dzięki social mediom. Ekspert radzi w odcinku by porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić mu, że nie powinno wierzyć we wszystko, co przeczyta czy usłyszy. Szczególnie, jeśli jest to nieprawdopodobne i sensacyjne. Nie można oczywiście wymagać od najmłodszych doświadczenia życiowego, które podpowie, co jest fake newsem i tu z pomocą musi przyjść rodzic, który poświęci czas na rozmowę i odpowie na pytania.

Cyfrowe finanse

Wideo poświęcone jest zasadom świadomego wprowadzania dziecka w świat finansów. Zanim Twoje dziecko otrzyma własne pieniądze i kartę płatniczą warto wpoić mu podstawowe zasady ekonomii. Przede wszystkim dzieci powinny wiedzieć skąd biorą się pieniądze, co to są banki, po co rodzice chodzą do pracy. Ekspert radzi by informacje przekazywać stopniowo w miarę możliwości percepcji dziecka.

Psychologia

W module Psychologia Joanna Wiśniewska z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu opowiada o komunikacji, motywacji i zdrowych relacjach. Dzięki przygotowanym materiałom będziesz jeszcze bardziej świadomym rodzicem, który zadba o bezpieczeństwo dziecka.

pobierz niezbędnik w formie pdf

Bezpieczne social media dla Twoich dzieci

Ekspertka w odcinku opowiada o tym, jak świadomie wprowadzać dzieci w świat social mediów oraz o pozytywnych ich aspektach (np. utrzymaniu emocjonalnej bliskości z osobami, od których jesteśmy fizycznie oddaleni) Radzi też, że jeśli spostrzeżesz agresję lub nerwowość, kiedy zwracasz uwagę dziecku na nadmiar użytkowania social mediów, lub zanotujesz fakt, że woli spędzać więcej czasu w świecie wirtualnym niż realnym, konieczny jest kontakt z nauczycielem, pedagogiem lub specjalistą.

Jak zadbać o motywację dziecka do nauki i wytrwać

Z tego odcinka dowiesz się, że mózg przed podjęciem pracy broni się, a jednym z objawów takiego działania jest niechęć do podjęcia pracy, również tej umysłowej. Pamiętaj, że uczenie się to złożony proces. Siłowe rozwiązanie na pewno nie przyniesie efektu. Przymuszenie dzieci do wkuwania bez zrozumienia, jedynie by dostać pozytywna ocenę na pewno nie jest motywacją. Innymi słowy to prosta droga, aby osiągnąć odwrotny skutek i zniechęcić jeszcze bardziej dziecko do nauki. Jak tego uniknąć? O tym opowiada ekspertka w wideo.

Jak rozmawiać z dzieckiem, żeby się porozumieć?

Napięcia i nerwowość u dziecka mogą być objawem niezrozumienia w komunikacji. Dzieci przede wszystkim potrzebują akceptacji i zrozumienia zamiast krytyki, bezpiecznej bazy, w której czują się zrozumiane, wspierane i motywowane. Nie próbuj omijać żadnych tematów, jakby ich nie było, tylko dlatego, że są w Twoim uznaniu za trudne, bądź wzmacniają poczucie bezradności. Brak rozmowy nie spowoduje, że temat zniknie – radzi ekspertka w odcinku poświęconym zwiększaniu jakości rozmów.

Umiejętne radzenie sobie z presją społeczną

W tym odcinku ekspertka odpowiada na pytanie jak uczyć dziecko asertywności. Wideo informuje, że zdecydowanie najlepszą ochroną przed wpływem otoczenia jest poczucie własnej wartości, czyli m.in. pewność swoich możliwości i zasobów. To pozwala dziecku swobodnie funkcjonować w społeczności w zgodzie z sobą i robić tylko to, co samo wybiera, a nie na skutek motywowania opinią otoczenia.

Prokrastynacja – jak jej zaradzić

Wideo poświęcone prokrastynacji i sposobom radzenia sobie z nią. Ekspertka informuje, że odwlekanie zadań w czasie blokuje możliwość osiągania celów, co wpływa na inne obszary życia zarówno rodzinnego, szkolnego, jak i zawodowego. Powoduje silny i często długotrwały stres. Wzmożony poziom napięcia uruchamia szereg dodatkowych reakcji psychofizycznych. Obniżona zdolność do koncentracji zaniża samoocenę, a na poziomie somatycznym pojawiają się problemy.

Sylwetki prowadzących

dr hab. Dorota Siemieniecka

prof UMK

dr Kamila Majewska

adiunkt w
Instytucie Nauk Pedagogicznych
UMK w Toruniu

dr Małgorzata Skibińska

adiunkt w
Instytucie Nauk Pedagogicznych
UMK w Toruniu

Ewa Sokołowska

dr Nauk Społecznych

Michał Siromski

psycholog

Katarzyna Matella

trener personalny i wykładowca
Wyższej Szkoły Bankowej
w Toruniu

Joanna Wiśniewska

psycholog i wykładowca
Wyższej Szkoły
Bankowej w Toruniu

dr Piotr Majewski

ekspert ds. Cyberbezpieczeństwa
i wykładowca Wyższej Szkoły
Bankowej w Toruniu